ГПД





<div style="text-align:center;"><div style="margin:8px 0px 4px;"><a href="https://www.calameo.com/books/0028307193b5164205888" target="_blank">Характеристика</a></div><iframe src="//v.calameo.com/?bkcode=0028307193b5164205888" width="300" height="194" frameborder="0" scrolling="no" allowtransparency allowfullscreen style="margin:0 auto;"></iframe><div style="margin:4px 0px 8px;"><a href="http://www.calameo.com/">Publish at Calameo</a></div></div>04.04.2022


Інтерв*ю з меканцями лісу



01.04.2022

" Золоті долоньки"

Виготовлення квітів із серветок

http://ped-kopilka.com.ua/blogs/smoljakova-ekaterina/cvetiki-cvetochki.html




31.03.2022

Будь охайним! Прислухайся до тітоньки Сови - правду говорить






30.03.2022

Здоровий спосіб життя

 руханка - танок

приєднуйся до наших героїв







29.03   Година спілкування

 Тема: Звідки взялася картопля?

- переглянути мультик

https://www.youtube.com/watch?v=fXKNB9UsWkI

Цікава інформація . Прочитай разом з батьками.

Картопля – це другий хліб. І зараз як ніколи, назріла потреба більше знати про картоплю для того, щоб допомагати дорослим у її вирощуванні. Адже в нашому житті майже не буває таких днів, коли б ми не вживали картоплю в різному виді: чи то в першому блюді, чи в другому, чи в салатах.).Ми звикли до картоплі, нам важко повірити, що вона чужоземка, що 400років тому її привезли з Південної Америки.Так, ще в сиву давнину місцеве населення Чілі вишукували в землі картопляні бульби і використовували їх для їжі. Називали їх «папа». Дика «папа» була надто дрібною і її було надзвичайно важко зберігати. Вона швидко в’янула, вкривалася пліснявою, ставала непридатною для їжі. Минуло чимало часу перш ніж індіанці знайшли спосіб первинної обробки бульби, навчилися її зберігати. Вони обожнювали цю рослину. Страву з неї називали «чуньо». І завжди любили повторювати прислів’я: «Їжа без чуньо – як життя без їжі».

 Наскільки мені відомо, в Європі на ці екзотичні плоди (показує картоплю), довгасті бульби з шорсткою оболонкою, - ніхто не звертав особливої уваги. А ці земляні «яблука» насправді були дорого цінніші за золото й коштовності і їм судилося поширитися по всій земній кулі під іменем Картопля і впродовж віків годувати людство. То як же вони з’явилися у нашій країні?

 Європейці не знали картоплі до 1565 року, тобто до відвідування Південної Америки іспанцями. Привезену з Америки картоплю спочатку вирощували. Як декоративну рослину, прикрашаючи нею клумби. В 17 сторіччі в європейських країнах картоплю почали вирощувати заради поживних бульб. Ви нам щось розкажете і про французьку королеву Марію , яка з’явилася на балу в сукні, оздобленій живими рідкісними квітами?

 Так. Коли королева Марія з’явилась на балу і в неї на сукні були незвичайні живі квіти, придворні були у захваті. Та коли вони дізналися, що це квіти «земляного яблука», по залу пробіг шепіт: «Ще одне дивацтво Памантос»!

А Пармантос - це колишній садівник, який став агрономом. Він вирощував у себе картоплю і навмисно відпускав нічних сторожів , щоб у нього крали «зелені яблука». Бо хотів, щоб картоплю садили по всій Франції, адже вона може замінити голодуючому народові хліб.

 А коли ж картоплю почали вирощувати у нас, в Україні?

 В Україну картоплю завезли в часи Петра І. Спочатку селяни не знали, як її використовувати дехто навіть пробував їсти її недозрілі плоди - зелені отруйні ягоди. Це спричиняло тяжкі отруєння. Селяни відмовлялися садити картоплю. Але їх примушували силою. І все ж таки селяни не підкорялися.

Ну і що ж примусило селян змінити своє рішення? Адже ми знаємо, що в наш час картоплю вирощують майже в усіх країнах світу.

. Минав час, хтось скуштував бульби - сподобалось. Дав покуштувати сусідові, а незабаром вже вся округа ласувала смачним овочем. А там, поступово всі дізналися, яка смакота - картопелька. І забулись всі прикрощі, пов’язані з нею і назва стара «чортові яблука» з пам’яті стерлась. І стали люди її з любов’ю називати картопелькою, бараболькою, бульбочкою, шанобливо другим хлібом величати.

 А коли ж на Харківських землях її почали вирощувати? Адже не по всій Україні відразу схопились за неї?

. Спочатку вона потрапила у Львівську, Житомирську, Тернопільську та Чернігівську області, а вже потім в Сумську, Полтавську та Харківську.

 Для того, щоб краще доглядати за картоплею , хотілося б знати її будову. Можливо ви нам розкажете, шановний ( звертається до вчителя біології)

. Як уже було сказано, пророщені бульби картоплі садять на глибину 5-10 сантиметрів рядками на відстані 60-70 сантиметрів рядок від рядка і 35 сантиметрів рослину від рослини. З бруньок на верхівки бульб виростають зелені пагони, тобто стебло з листям.

У стеблах та листі нагромаджуються велика кількість крохмалю. А крохмаль утворюються з цукру, який виникає в процесі фотосинтезу в хлоропластах листків.

У середині літа картопля зацвітає, утворюючи суцвіття з досить великими квітками. Квітки самозапилюються. Під осінь достигають плоди: зеленувато-білі ягоди розміром трохи більші за лісовий горіх. З насіння картоплі виростають нові рослини. В них з першого року життя в ґрунті розвиваються дрібні бульби завбільшки з голубине яйце. Картоплю розмножують насінням тільки тоді, коли виводять нові сорти. В іншому випадку картоплю розмножують вегетативним способом - бульбами.

Бульби картоплі - це видозмінені підземні пагони.

Підгортання сприяє утворенню нових додаткових коренів і підземних пагонів -столонів. Верхівки столонів до осені стають бульбами.

 Як відомо, картопля раніше хворіла, оскільки всі європейські сорти походили від невеликої кількості бульб, завезених колись з-за океану. І щоб оздоровити картоплю , треба було її обновити. Яким же способом це робилося? В 1928 році в Південну Америку виїхала ціла група вчених на чолі х ученим Миколою Івановичем Вавиловим. Вони шукали нові сорти й види картоплі на її Батьківщині. І це їм вдалося. Вони зібрали цілу колекцію картоплі, яка допомогла вивести нові сорти, стійкі до хвороб. Росіяни вдруге вивели картоплю - писали за кордоном. У роки Великої Вітчизняної війни частина колекції лишилась у оточеному фашистами Ленінграді в науково - дослідному інституті. І співробітники інституту вмирали від голоду, але зберегли ці бульби. Наші сорти картоплі виведено працею й талантом багатьох вчених. Це Ларх, Камерою, Прієкульський, Бородянський, Катюша, Октябрьонок та інші.

Смачною, потрібною мільйонам людей її зробили вчені.

Журналіст. Як відомо , картоплю зараз вирощують всюди. А де ж для неї найсприятливіші умови в Україні? Як правильно пророщувати картоплю? Які сорти картоплі найпоширеніші, най родючіші у нас? Як правильно доглядати за картоплею? Як боротися з шкідниками?

На ці питання попросимо відповісти нашого агронома Ільїнського Юрія Федоровича. Будь ласка .

Ми з’ясували , що картопля цінний харчовий продукт. Картопляце другий хліб. Але картопля являється ще й цілющою рослиною народної медицини. Розкажіть, будь ласка, що ви знаєте про цілющі властивості картоплі?

Лікар. Картопля дуже широко використовується в народній медицині. Наприклад: сік свіжої картоплі використовують, як проти кислотний засіб при гастритах, його радять при головних болях, для стимуляції серцево-судинної системи, при ревматизмі. Кашкою тертої картоплі лікують опіки, незагоюючі рани. Відвареною картоплею проводять інгаляції, роблять зігріваючі компреси.

Картоплю використовують при різних захворюваннях шкіри, особливо екземі: пластини свіжої картоплі накладають на рани. Широко використовується і крохмаль, як протизапальна речовина від шлункових захворювань, а також для присипок та в ролі наповнювача порошків. Відвар квітів картоплі використовують для зниження артеріального тиску і стимуляції дихання.

А ось послухайте, який цікавий факт я вичитав у пресі: на Соломонових островах послуги лікарів оплачуються картоплею.

Один візит лікаря до хворого - одна картоплина. Але такий розрахунок тільки в будні і до настання темряви.

Вечірня допомога коштує 5 картоплин. А в суботу та неділю - 10. Ось бачите , як високо ціниться там картопля. Тому, що там її майже немає, там вона не росте, а її туди завозять.

 Це на Соломонових островах. А наші лікарі за таку плату не захотіли б і розмовляти.

А мені відомий ще один цікавий факт: серед бульб картоплі є рекордсмени. Американський фермер виростив рідкісний екземпляр 6 бульбу довжиною 70см, 37 см у діаметрі і вагою 49 кг. Він ніс її на плечі, як мішок.

Відомо, що картоплю використовують і в домашньому побуті Картопляний крохмаль - для крохмалення білизни, ним можна видаляти йодові плями. Жінки картоплю використовують для косметичних потреб. Крім того її широко використовують і в промисловості. Розкажіть, будь ласка , нам про це.

 Так, з бульб можна одержати крохмальну патоку, спирт.

З 1 тони картоплі одержують в середньому 1,4 ц сухого крохмалю, 95 дкл спирту, з якого можна одержати 15-17 кг синтетичного каучуку, а взуття із синтетичного каучуку носиться краще ніж із натурального. Відходи, що отримують при переробці каучуку (мезга і барда), хороший корм для худоби. Отже, зараз без картоплі не обходяться ні текстильні. Ні картонажні, ні сірникові, ні спиртові., ні каучукові заводи. Картопля потрібна всім.

. Так, без картоплі ми не обходимось жодного дня.

З неї можна приготувати безліч блюд. Це і перші блюда, і другі, і закуски та салати.

Розкажіть, що за блюда ви приготували?

 Звичайно картопля займає головне місце на нашому столі. З неї готують картопляні котлети, її жарять, тушкують з м’ясом, готують картопляне пюре, печуть у духовці з салом. А ще картопля входить до багатьох перших блюд і до салатів.

Хочу сказати, що найбільше вітамінів у скоринці та під нею. Тому не поспішайте чистити картоплю. Добре її вимийте і поставте у духовку пектися. Це і смачно і корисно. Але хочу запропонувати одне із делікатесних блюд. Це - зрази.

А готують їх так: у товчену варену картоплю додають 2-3 яйця, 2 склянки борошна, сіль за смаком. Окремо готують м’ясний фарш. Роблять картопляні котлети, в які, загортають фарш, обжарюють на олії. Подають на стіл гарячими з сметаною або соусом.

 Сучасна кулінарія пропонує близько 300 страв з картоплі. Ми сьогодні пропонуємо вам скуштувати деякі з них. Це млинці з картоплею та грибами, зрази, деруни, пиріжки з картоплею, картопля запечена в духовці з цибулею, картопля в «мундирі», суп-пюре з картоплі

             Корисні поради.Картопля - це основне джерело вітаміну С.По калорійності картопля в 3-5 разів перевищує овочі.Картоплю в обчищеному вигляді у воді треба зберігати не більше години. Щоб картопля потерта для приготування оладків не чорніла , в неї треба додати трохи гарячого молока.

Солити її треба після того, як закипить вода.

Стару картоплю треба варити кладучи в холодну воду.

Всі овочі, крім буряка і зеленого горошку, треба варити в підсоленій воді.


28.03Тема: Хліб усьому – голова.





. Оповідання І. Сенченка «Хліб святий»

-Багато людей працюють, щоб на нашому столі завжди був хліб, тому й ставлення до нього повинно бути шанобливим, бережливим.

-Діти, зараз ви прочитайте оповідання про ставлення до хліба.

 Хліб святий

 

    Принесла баба хліб з магазину. Катруся не голодна була. Покуштувала і аж ніс зморщила:

   — Фе, який поганий!

         Бабуся розсердилася і почала навчати внучку:

   — Так ніколи не можна говорити на хліб. Коли він чомусь не подобається, кажуть: «Хліб так негарно випечений...»

  — А Юрчик теж не шанує хліба,— насупилася Катруся.— Не доїв надворі кусочка і кинув на землю. Потім із Сергієм почали його футболити...

   — Ай, як негарно! — розгнівалася бабуся. І сказала внучці: — І сама ніколи так не роби, і Юрчикові не дозволяй. Не доїла — однеси у хлібницю поклади, пізніше доїси. А коли хтось кине на землю — накажи підібрати. Топтати хліб не можна. Хліб дає людям життя. Без хліба ж — голод, смерть. Скільки на світі людей перемерло без хліба! Хліб святий.

         Катруся задумалася. Потім притулилася до баби:

  — Я більш ніколи не буду погано казати про хліб і не розкидатиму. І Юрчикові не дозволю. Тільки не треба сердитися на мене. Приголуб мене...

         Бабуся поклала руку на голову внучці і пригорнула до себе.

Запитання до дітей:

-                          Чи добре поводилися діти з хлібом?

-                          Що розповіла бабуся Катрусі про хліб?

6. Загадки.

- Діти, ви любите відгадувати загадки?

1. Він і чорний

Він і білий

Як до столу ми йдемо,

То без нього не їмо. (Хліб).

2.     В землю кинемо – не жаліємо,

  а зберемо збагатіємо. ( Зерно).

 3. По полю бродить

зерно молотить,

тне, косить,

а хліба не просить. (Комбайн).

Комбайн – це машина, яка косить і збирає пшеницю.



Пам’ятаймо завжди, що хліб – святий. Шануймо його так, як шанували наші бабусі і дідусі.

Пахне хліб...Воронько Платон

Пахне хліб,
Як тепло пахне хліб!
Любов'ю трударів,
І радістю земною,
І сонцем, що всміхалося весною,
І щастям наших неповторних діб.
Духмяно пахне хліб.

- На цьому наше заняття закінчено. До побачення

Комментариев нет:

Отправить комментарий